A fűtés és a tiszta levegő EU szabályai

A BrikettMobil projekt elindítását kettős cél vezérelte. A faipari illetve mezőgazdasági üzemekben folyamatosan termelődő fahulladék szállítás nélküli, helyben történő feldolgozása, illetve az így létrehozott jó minőségű, magas fűtőértékű fabrikettel környezetbarát fűtési lehetőség biztosítása.

A feldolgozó üzem telephelyére kiszállítható és ott működő mobil brikettáló berendezés valós, kézzel fogható értéket teremt a kidobásra szánt hulladékból, miközben munkalehetőséget biztosít hátrányos helyzetű embereknek, akik a berendezést működtetik, illetve raktározási, logisztikai feladatokat végeznek.

Cikksorozatunkban a fűtés történeti fejlődésétől a brikettálás technológiai folyamatának bemutatásig szeretnénk megismertetni az olvasót azokkal a szempontokkal, amelyeket a technológia fejlesztés és az üzleti modell kidolgozása során figyelembe vettünk.

A tiszta levegő elengedhetetlen az egészségünk és a környezet számára. Az ipari forradalom óta azonban a belélegzett levegő minősége jelentősen romlott, főként az emberi tevékenységeknek köszönhetően. A növekvő ipari és energiatermelés, a fosszilis tüzelőanyagok és a biomassza égetés, valamint az utakon bekövetkező forgalom drámai növekedése légszennyezéshez vezet, ami komoly problémákat okozhat mind a környezet, mind az egészségügy terén.

A rossz levegőminőség miatt nagyobb a halálozási arány, mint a közúti közlekedési baleseteknél, továbbá Európában a korai halál első számú környezeti oka, évente több mint 390 000 korai halálesetet tartanak nyilván. A levegőszennyezés az életminőség romlásával, az asztma és a légzési problémák okozásával vagy súlyosbításával jár. A levegőszennyezés elveszett munkanapokat és magas egészségügyi költségeket okoz a sebezhető csoportok számára. A leginkább érintettek a gyermekek, az asztmás betegek és az idősek. Mindazonáltal károsítja az ökoszisztémát a túlzott nitrogénszennyezés (eutrofizáció), a savas eső révén.

Ennek hatására az Európai Unió célul tűzte ki a levegőminőség megfelelő szintjének elérését, amely nem okoz jelentős negatív kockázatot az emberi egészségre és a környezetre nézve. Az 1970-es évek eleje óta az EU arra törekszik, hogy javítsa a levegő minőségét, a légkörbe történő káros anyagok kibocsátásának ellenőrzésével, az üzemanyag minőségének javításával, valamint a környezetvédelmi követelményeknek a közlekedési és energiaágazatba történő integrálásával.

Ennek eredményeképpen jelentős előrelépés történt a légszennyező anyagok, például a kén-dioxid, az ólom, a nitrogén-oxidok, a szén-monoxid és a benzol kezelésében. Az eddigi előrehaladás ellenére a rossz levegőminőség továbbra is komoly és elkerülhető problémákat okoz. A levegő minőségének javítása érdekében következő lépésként az Európai Bizottság 2013-ban elfogadta a Tiszta levegő politikájának csomagját, amely magában foglalja az Európa tiszta levegő programját, amely 2020-ra és 2030-ra kitűzött célkitűzéseket, valamint a kapcsolódó jogszabályi intézkedéseket tartalmazza. Ezen előírások a légszennyezés környezeti és egészségkárosító értékek alá szorításáról rendelkeznek.

2018-ban a Bizottság közleményt fogadott el „Európa, amely védi: a tiszta levegőt mindenkinek” című közleményt, amely gyakorlati segítséget nyújt a nemzeti, regionális és helyi szereplők számára a levegő minőségének javításához Európában.

A közlekedésen túl, a levegőszennyezés fő oka a nem megfelelő tüzelés. Többféle lehetőség közül választhatunk, de környezettudatosság szempontjából az egyik legmegfelelőbb választás a fa, azon belül is a hulladék, maradvány fa. A fa, mint tüzelőanyag hagyományokkal rendelkező, az emberiség történetében legrégebben használt energiahordozó egyike. Elengedhetetlen róla beszélni, mert a megfelelő tüzelőanyag kiválasztása az első és legfontosabb lépése a „tiszta” és hatékony tüzelésnek.

A tüzelőanyagok közül, a fabrikett optimális választás, ugyanis szén-dioxid kibocsátása minimális fűtőtársaiéhoz képest. Ráadásul olyan termék, amely nagyon kevés hulladékot, hamut termel. Magas tömörségű produktum, amely lassan és erősen fogyaszt, és gyakorlatilag az egész termék elég. Mindössze körülbelül 0,5% -i hamu képződik. Megújuló energiaforrásról van szó, mert a brikett alapanyaga, a fa- és fűrésziparban folyamatosan termelődik.

A Sajó Brikett Nonprofit Kft. innovatív technológiája lehetővé teszi, hogy a famaradványok helyben kerüljenek feldolgozásra. Ugyanis mobil brikettáló géppel rendelkezik, ami azt jelenti, hogy a gép kerül kiszállításra, így a fa- mezőgazdasági és ipari hulladékok szállítása nélkül kerülhet sor a brikettálásra.

…..
Mobil brikettálás
A tartalom a magyar állam és az Európai Unió támogatásával jött létre a SAJÓ BRIKETT Nonprofit Kft GINOP-5.1.7-17-2018-00138 pályázata keretében.

A fejlesztés célja egy mobil brikettáló rendszer beszerzése, melynek szolgáltatásként történő hasznosításával a vállalkozások a náluk hulladékként keletkező biomasszát (papír, faipari, mezőgazdasági, erdészeti hulladék) saját telephelyükön brikettté alakíttathatják. Ezzel külön beruházás nélkül csökkenthetők a tárolási problémák, illetve – a tömörítés során felmerülő további költségeket is figyelembe véve – a jóval a piaci ár alatt juthatnak jó minőségű tüzelőanyaghoz. A projekt üzleti célcsoportját azok a vállalkozások alkotják, akiknek egy ilyen beruházással kapcsolatos pénzügyi korlát vagy a keletkező mennyiség miatt jobban megéri a kapacitás időszakos bérlése, mint saját kapacitás építése, vagy fűrészpor, illetve apríték alapanyagként történő értékesítése.

Az ügyfeleknél jelentkező pénzügyi szempontok mellett a projekt kiemelt értékként kezeli a környezeti fenntarthatóságot, ami a brikettált biomassza hasznosítása kapcsán az alacsonyabb környezeti terhelés és a magasabb energiahatékonyság formájában jelenik meg. Társadalmi vállalkozásként fontosnak tartjuk továbbá, hogy az egyes településeken keletkező zöldhulladék vagy papír helyben feldolgozásra és brikett formájában hasznosításra kerüljön, ezért a szolgáltatást méltányos áron elérhetővé tesszük önkormányzatok számára is.

További információ, kapcsolatfelvétel:
Brikettmobil weboldala
Mobilbrikettálás – Briketmobil Facebook oldala
Miért mobil a brikett?

(X)